‘Türkiye-Azerbaycan (Nahçıvan) Doğalgaz Boru Hattı’ anlaşması imzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne Doğal Gaz Tedarikine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzaladı.

EKONOMİ 15.12.2020, 18:43
31
‘Türkiye-Azerbaycan (Nahçıvan) Doğalgaz Boru Hattı’ anlaşması imzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne Doğal Gaz Tedarikine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzaladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı toplantı salonunda düzenlenen imza törenine Enerji ve Tabii Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Azerbaycan heyeti ve Türk heyeti katıldı. Program Ermenistan Savaşı’nda şehit düşen Azerbaycanlılar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Bakan Dönmez ve Bakan Şahbazov’un konuşmalarının ardından imza törenine geçildi.

“ANKARA BİZİM OLDUĞU KADAR SİZİN DE VATANINIZ, BAKÜ SİZİN OLDUĞU KADAR BİZİM DE EVİMİZDİR”

Azerbaycan’dan gelen heyeti ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye ve Azerbaycan’ın buluşması, bizlerin bir araya gelmesi, klasik bir ev sahibi-misafir buluşmasının çok ötesinde bir mahiyete sahip. Aslında bizim buluşmamız iki ev sahibinin buluşmasıdır. Çünkü Ankara bizim olduğu kadar sizin de vatanınız, Bakü sizin olduğu kadar bizim de evimizdir. Türkiye Azerbaycan ilişkisi tarihin, ortak duyguların ve ortak ideallerin üzerine kurulmuş; güven harcıyla yoğrulmuş bir kardeşlik bağıdır. Bu bağ en zor günlerde dahi çözülmemiş, zorluklar karşısında daha da kuvvetlenmiştir. Ülkemizin bağımsızlık mücadelesi verdiği günlerden Karabağ’da verilen mücadeleye kadar her zorluğu kol kola aştık. Önümüze çıkan her engeli birlikte yıktık. Bir olduk, biz olduk ve hep birlikte büyük olduk. Bizim gücümüz kardeşliğimizdir. Kardeşliğimiz ise her zaman bakidir. Öyle ki bu kudretin azametiyle Azerbaycan ordusu Karabağ’daki yaklaşık 30 yıllık işgale son verdi. Azerbaycan’ın bayrağı yeniden Karabağ’da bütün haşmetiyle ve heybetiyle dalgalanıyor. Buradan Laçin’e, Fuzuli’ye, Cebrail’e ve vatan toprağının her karışına selam ediyoruz. Selam olsun Karabağ’ın dağlarında şehadet şerbeti içenlere aziz vatan evlatlarına, selam olsun Karabağ’ın yiğit analarına, selam olsun Karabağ fatihlerine. Zaferimiz kutlu, birliğimiz ve dirliğimiz daim olsun” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE OLARAK KARDEŞİMİZ AZERBAYCAN’IN HER ZAMAN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşliğin her geçen gün geliştiğini vurgulayan Dönmez, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in de tekrar tekrar altını çizdikleri gibi kardeşliğimiz her geçen gün büyüyor, gelişiyor. Birlikte ortaya koyduğumuz gelecek tasavvuru, projelerimizle ete kemiğe bürünüyor. Sayın Aliyev’in de dediği gibi ‘Hayata geçirdiğimiz dev projeler bizim gücümüzü gösteriyor.’ Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğiyle her iki devletin de geleceği daha aydınlık, yarınlarımız çok daha umut dolu. Bizim kardeşliğimiz bölgemizin istikrarı için de büyük bir öneme sahip. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta Azerbaycan ziyaretinde ‘Türkiye ve Azerbaycan olarak hedefimiz bu toprakları daha müreffeh, daha gelişmiş, çocuklarımız için daha yaşanabilir bir hale getirmek için mücadele etmektir’ diyerek her iki ülkenin bu konudaki müşterek gayretini ortaya koydular. Ekonomiden enerjiye, tarımdan güvenliğe kadar birçok alandaki ortaklıklarımızla coğrafyamızı bir istikrar merkezine dönüştürüyoruz. İnşallah, bu birlikteliğimiz ebet müddet devam edecek. Türkiye olarak kardeşimiz Azerbaycan’ın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Şunu da iyi biliyoruz ki iyi günde kötü günde ne zaman ihtiyacımız olsa Azerbaycan da hep bizim yanımızda” açıklamasında bulundu.

“BUGÜNE KADAR TAP’A DOLUM AMAÇLI 70 MİLYON METREKÜP DOĞAL GAZ AKTI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Enerji alanında Bakü-Tiflis-Ceyhan projesiyle başlayıp Bakü-Tiflis-Erzurum projemizle büyük bir aşama kaydeden ortaklığımız TANAP ile kıtaları aştı. Güney Gaz Koridoru’nun en uzun bölümü olan TANAP’ı, Anadolu’yu boydan boya aşarak tamamladık. Böylece Azerbaycan gazını ülkemize ve Avrupa’ya ulaştıracak büyük bir projenin altından alnımızın akıyla kalktık. TANAP’la Milli Enerji ve Maden Politikamızın önemli bir parçası olan enerjide merkez ülke olma hedefimize büyük bir adım daha attık. Rekor sürede tamamladığımız TANAP’ta, 30 Haziran 2018’den bugüne kadar 8,1 milyar metreküp gaz aktı. Güney Gaz Koridoru’nun son halkası ve TANAP’ı Avrupa’ya bağlayan TAP’ın geçtiğimiz ay faaliyete başladığı haberini memnuniyetle karşıladık. TAP’a ilk doğal gazı verdik. Bugüne kadar TAP’a dolum amaçlı 70 milyon metreküp doğal gaz aktı. En yakın zamanda ticari gaz akışının da başlamasını bekliyoruz. Böylece Avrupa’nın doğal gaz arz güvenliği açısından çok önemli bir adım atılmış olacak. Enerjinin İpek Yolu Avrupa’ya ulaşacak. Bugün, Türkiye Azerbaycan ortaklığını çok önemli bir projeyle perçinleyeceğiz. Kıtaları ve halkları birbirine bağlayan doğal gaz boru hatlarımız ile örülen, STAR rafinerisi gibi dev yatırımlarla güçlenen enerji ortaklığımız, Türkiye-Nahçıvan doğal gaz boru hattı ile derin bir anlam kazanacak. Hatırlayacağınız üzere, Sayın Cumhurbaşkanımız 25 Şubat 2020’de Bakü’ye gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, en kısa zamanda Türkiye’nin Iğdır şehrinden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne bir doğal gaz boru hattı inşa etme sözü vermişti. Bugün burada, bu projenin ilk adımını teşkil edecek mutabakat zaptını imzalamak için bulunuyoruz. İnşallah bu boru hattını da doğal gaz alanında birlikte hayata geçirdiğimiz diğer projeler gibi en kısa zamanda tamamlayacağız.”

“NAHÇIVAN’DA YAŞAYAN AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN DOĞAL GAZA KESİNTİSİZ ERİŞMESİ İÇİN ÇALIŞMALARI BAŞLATIYORUZ”

Iğdır üzerinden bölgeye ulaştırılacak olan gazla Karabağ işgalinin ortaya çıkardığı yaralardan birisinin daha sarılacağını belirten Bakan Dönmez, “Türkiye-Nahçıvan boru hattı sayesinde, gönülden bağlı olduğumuz Azerbaycan ile çok daha güçlü bir bağ kuruyoruz. Nahçıvan’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin doğal gaza kesintisiz erişmesi, doğal gaz konforundan sorunsuz yararlanması için çalışmaları başlatıyoruz. Amacımız, gittiği her yere medeniyet ve refah götüren ecdadımızın izlerini takip ederek Nahçıvan’ı doğal gazın rahatlığıyla buluşturmak. Projenin hayata geçmesi için hem bizler hem de Azerbaycan Enerji Bakanlığı elinden geleni yapacak. BOTAŞ ve SOCAR işbirliğiyle gerçekleşecek proje ile Nahçıvan ülkemiz üzerinden gelen doğal gaza kavuşacak. 500 bine varan nüfusu ve 500 milyon metreküplük doğal gaz tüketimiyle Nahçıvan’ın doğal gaz arz güvenliği ve kaynak çeşitliliği adına büyük bir aşama kaydedeceğiz. Iğdır üzerinden bölgeye ulaştırılacak olan gazla Karabağ işgalinin ortaya çıkardığı yaralardan birisi daha sarılmış olacak. Böylece, Nahçıvan’a Karabağ’ın işgali öncesindeki kadar güvenli bir doğal gaz arzı sağlanacak” şeklinde konuştu.

“GÜNLÜK 1,5 MİLYON METREKÜP DOĞAL GAZ TAŞIYABİLECEK”

Dönmez, “Türkiye-Nahçıvan hattı, Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı üzerinden çıkış alan Iğdır Doğal Gaz Boru Hattı’nın devamına inşa edilecek. Hattın Iğdır’dan başlayarak Nahçıvan Sederek’e kadar olan Türkiye bölümü, 85 kilometre uzunluğa sahip olacak. Yıllık 500 milyon metreküp taşıma kapasitesine sahip olacak boru hattı, günlük 1,5 milyon metreküp doğal gaz taşıyabilecek. Boru hattımızla birlikte Nahçıvan’ın bugünkü doğal gaz ihtiyacının tamamını karşılayabileceğiz. Proje kapsamında Iğdır Dilucu’na bir de ölçüm istasyonu kurulacak. 20 bin metrekarelik geniş bir alana inşa edilecek istasyon, hattın akış dengesini sağlayacak. Böylece doğal gaz Nahçıvan’a en güvenli şekilde ulaşacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE-NAHÇIVAN DOĞAL GAZ BORU HATTI DA BU ZAFERİN DOĞURDUĞU BİR İSTİKRAR PROJESİDİR”

Karabağ’ın işgalden kurtulmasıyla bölgede çok güçlü bir istikrar havası esmeye başladığını önemle vurgulayan Bakan Dönmez, “Karabağ’da Azerbaycan’ın kazandığı zaferle birlikte Nahçıvan’ın ve bölgemizin önemi de arttı. Bu zaferle birlikte savaşların, işgallerin ya da mültecilerin konuşulduğu bir coğrafya yerine projelerin konuşulduğu bir bölge ortaya çıktı. Türkiye-Nahçıvan doğal gaz boru hattı da bu zaferin doğurduğu bir istikrar projesidir. Projemiz Nahçıvan ekonomisinin ateşini yakacak. Bölgede birçok girişim ve yatırımın önü açılacak. Türkiye Azerbaycan kardeşliği bu projeyle daha güçlü ve daha stratejik bir ortaklığa dönüşecek. Nahçıvanlı kardeşlerimiz evlerinde, okullarında ve hastanelerinde kesintisiz doğal gaza kavuşacak. Bugüne kadar birlikte çok güzel işler başardık ve birbirimizin gücüne güç kattık. Bunu yaparken, ürettiğimiz refahı paylaşırken, iş birliğimizi bölge sınırlarının ötesine taşıdık. Sözlerime burada son verirken doğal gaz boru hattı projemizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, Azerbaycan’ın Karabağ zaferini bir kez daha kutluyorum. Karabağ’ı azad kılmak için şehit olan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Projemiz ve bugün imzalayacağımız mutabakat metnimiz ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı ve uğurlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

(Yunus Emre Kartal - Yunus Özkan /İHA)

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@