banner151

‘Türkiye-Azerbaycan (Nahçıvan) Doğalgaz Boru Hattı’ anlaşması imzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne Doğal Gaz Tedarikine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzaladı.

EKONOMİ 15.12.2020, 18:43
12
‘Türkiye-Azerbaycan (Nahçıvan) Doğalgaz Boru Hattı’ anlaşması imzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne Doğal Gaz Tedarikine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzaladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı toplantı salonunda düzenlenen imza törenine Enerji ve Tabii Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Azerbaycan heyeti ve Türk heyeti katıldı. Program Ermenistan Savaşı’nda şehit düşen Azerbaycanlılar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Bakan Dönmez ve Bakan Şahbazov’un konuşmalarının ardından imza törenine geçildi.

“ANKARA BİZİM OLDUĞU KADAR SİZİN DE VATANINIZ, BAKÜ SİZİN OLDUĞU KADAR BİZİM DE EVİMİZDİR”

Azerbaycan’dan gelen heyeti ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye ve Azerbaycan’ın buluşması, bizlerin bir araya gelmesi, klasik bir ev sahibi-misafir buluşmasının çok ötesinde bir mahiyete sahip. Aslında bizim buluşmamız iki ev sahibinin buluşmasıdır. Çünkü Ankara bizim olduğu kadar sizin de vatanınız, Bakü sizin olduğu kadar bizim de evimizdir. Türkiye Azerbaycan ilişkisi tarihin, ortak duyguların ve ortak ideallerin üzerine kurulmuş; güven harcıyla yoğrulmuş bir kardeşlik bağıdır. Bu bağ en zor günlerde dahi çözülmemiş, zorluklar karşısında daha da kuvvetlenmiştir. Ülkemizin bağımsızlık mücadelesi verdiği günlerden Karabağ’da verilen mücadeleye kadar her zorluğu kol kola aştık. Önümüze çıkan her engeli birlikte yıktık. Bir olduk, biz olduk ve hep birlikte büyük olduk. Bizim gücümüz kardeşliğimizdir. Kardeşliğimiz ise her zaman bakidir. Öyle ki bu kudretin azametiyle Azerbaycan ordusu Karabağ’daki yaklaşık 30 yıllık işgale son verdi. Azerbaycan’ın bayrağı yeniden Karabağ’da bütün haşmetiyle ve heybetiyle dalgalanıyor. Buradan Laçin’e, Fuzuli’ye, Cebrail’e ve vatan toprağının her karışına selam ediyoruz. Selam olsun Karabağ’ın dağlarında şehadet şerbeti içenlere aziz vatan evlatlarına, selam olsun Karabağ’ın yiğit analarına, selam olsun Karabağ fatihlerine. Zaferimiz kutlu, birliğimiz ve dirliğimiz daim olsun” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE OLARAK KARDEŞİMİZ AZERBAYCAN’IN HER ZAMAN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşliğin her geçen gün geliştiğini vurgulayan Dönmez, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in de tekrar tekrar altını çizdikleri gibi kardeşliğimiz her geçen gün büyüyor, gelişiyor. Birlikte ortaya koyduğumuz gelecek tasavvuru, projelerimizle ete kemiğe bürünüyor. Sayın Aliyev’in de dediği gibi ‘Hayata geçirdiğimiz dev projeler bizim gücümüzü gösteriyor.’ Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğiyle her iki devletin de geleceği daha aydınlık, yarınlarımız çok daha umut dolu. Bizim kardeşliğimiz bölgemizin istikrarı için de büyük bir öneme sahip. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta Azerbaycan ziyaretinde ‘Türkiye ve Azerbaycan olarak hedefimiz bu toprakları daha müreffeh, daha gelişmiş, çocuklarımız için daha yaşanabilir bir hale getirmek için mücadele etmektir’ diyerek her iki ülkenin bu konudaki müşterek gayretini ortaya koydular. Ekonomiden enerjiye, tarımdan güvenliğe kadar birçok alandaki ortaklıklarımızla coğrafyamızı bir istikrar merkezine dönüştürüyoruz. İnşallah, bu birlikteliğimiz ebet müddet devam edecek. Türkiye olarak kardeşimiz Azerbaycan’ın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Şunu da iyi biliyoruz ki iyi günde kötü günde ne zaman ihtiyacımız olsa Azerbaycan da hep bizim yanımızda” açıklamasında bulundu.

“BUGÜNE KADAR TAP’A DOLUM AMAÇLI 70 MİLYON METREKÜP DOĞAL GAZ AKTI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Enerji alanında Bakü-Tiflis-Ceyhan projesiyle başlayıp Bakü-Tiflis-Erzurum projemizle büyük bir aşama kaydeden ortaklığımız TANAP ile kıtaları aştı. Güney Gaz Koridoru’nun en uzun bölümü olan TANAP’ı, Anadolu’yu boydan boya aşarak tamamladık. Böylece Azerbaycan gazını ülkemize ve Avrupa’ya ulaştıracak büyük bir projenin altından alnımızın akıyla kalktık. TANAP’la Milli Enerji ve Maden Politikamızın önemli bir parçası olan enerjide merkez ülke olma hedefimize büyük bir adım daha attık. Rekor sürede tamamladığımız TANAP’ta, 30 Haziran 2018’den bugüne kadar 8,1 milyar metreküp gaz aktı. Güney Gaz Koridoru’nun son halkası ve TANAP’ı Avrupa’ya bağlayan TAP’ın geçtiğimiz ay faaliyete başladığı haberini memnuniyetle karşıladık. TAP’a ilk doğal gazı verdik. Bugüne kadar TAP’a dolum amaçlı 70 milyon metreküp doğal gaz aktı. En yakın zamanda ticari gaz akışının da başlamasını bekliyoruz. Böylece Avrupa’nın doğal gaz arz güvenliği açısından çok önemli bir adım atılmış olacak. Enerjinin İpek Yolu Avrupa’ya ulaşacak. Bugün, Türkiye Azerbaycan ortaklığını çok önemli bir projeyle perçinleyeceğiz. Kıtaları ve halkları birbirine bağlayan doğal gaz boru hatlarımız ile örülen, STAR rafinerisi gibi dev yatırımlarla güçlenen enerji ortaklığımız, Türkiye-Nahçıvan doğal gaz boru hattı ile derin bir anlam kazanacak. Hatırlayacağınız üzere, Sayın Cumhurbaşkanımız 25 Şubat 2020’de Bakü’ye gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, en kısa zamanda Türkiye’nin Iğdır şehrinden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne bir doğal gaz boru hattı inşa etme sözü vermişti. Bugün burada, bu projenin ilk adımını teşkil edecek mutabakat zaptını imzalamak için bulunuyoruz. İnşallah bu boru hattını da doğal gaz alanında birlikte hayata geçirdiğimiz diğer projeler gibi en kısa zamanda tamamlayacağız.”

“NAHÇIVAN’DA YAŞAYAN AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN DOĞAL GAZA KESİNTİSİZ ERİŞMESİ İÇİN ÇALIŞMALARI BAŞLATIYORUZ”

Iğdır üzerinden bölgeye ulaştırılacak olan gazla Karabağ işgalinin ortaya çıkardığı yaralardan birisinin daha sarılacağını belirten Bakan Dönmez, “Türkiye-Nahçıvan boru hattı sayesinde, gönülden bağlı olduğumuz Azerbaycan ile çok daha güçlü bir bağ kuruyoruz. Nahçıvan’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin doğal gaza kesintisiz erişmesi, doğal gaz konforundan sorunsuz yararlanması için çalışmaları başlatıyoruz. Amacımız, gittiği her yere medeniyet ve refah götüren ecdadımızın izlerini takip ederek Nahçıvan’ı doğal gazın rahatlığıyla buluşturmak. Projenin hayata geçmesi için hem bizler hem de Azerbaycan Enerji Bakanlığı elinden geleni yapacak. BOTAŞ ve SOCAR işbirliğiyle gerçekleşecek proje ile Nahçıvan ülkemiz üzerinden gelen doğal gaza kavuşacak. 500 bine varan nüfusu ve 500 milyon metreküplük doğal gaz tüketimiyle Nahçıvan’ın doğal gaz arz güvenliği ve kaynak çeşitliliği adına büyük bir aşama kaydedeceğiz. Iğdır üzerinden bölgeye ulaştırılacak olan gazla Karabağ işgalinin ortaya çıkardığı yaralardan birisi daha sarılmış olacak. Böylece, Nahçıvan’a Karabağ’ın işgali öncesindeki kadar güvenli bir doğal gaz arzı sağlanacak” şeklinde konuştu.

“GÜNLÜK 1,5 MİLYON METREKÜP DOĞAL GAZ TAŞIYABİLECEK”

Dönmez, “Türkiye-Nahçıvan hattı, Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı üzerinden çıkış alan Iğdır Doğal Gaz Boru Hattı’nın devamına inşa edilecek. Hattın Iğdır’dan başlayarak Nahçıvan Sederek’e kadar olan Türkiye bölümü, 85 kilometre uzunluğa sahip olacak. Yıllık 500 milyon metreküp taşıma kapasitesine sahip olacak boru hattı, günlük 1,5 milyon metreküp doğal gaz taşıyabilecek. Boru hattımızla birlikte Nahçıvan’ın bugünkü doğal gaz ihtiyacının tamamını karşılayabileceğiz. Proje kapsamında Iğdır Dilucu’na bir de ölçüm istasyonu kurulacak. 20 bin metrekarelik geniş bir alana inşa edilecek istasyon, hattın akış dengesini sağlayacak. Böylece doğal gaz Nahçıvan’a en güvenli şekilde ulaşacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE-NAHÇIVAN DOĞAL GAZ BORU HATTI DA BU ZAFERİN DOĞURDUĞU BİR İSTİKRAR PROJESİDİR”

Karabağ’ın işgalden kurtulmasıyla bölgede çok güçlü bir istikrar havası esmeye başladığını önemle vurgulayan Bakan Dönmez, “Karabağ’da Azerbaycan’ın kazandığı zaferle birlikte Nahçıvan’ın ve bölgemizin önemi de arttı. Bu zaferle birlikte savaşların, işgallerin ya da mültecilerin konuşulduğu bir coğrafya yerine projelerin konuşulduğu bir bölge ortaya çıktı. Türkiye-Nahçıvan doğal gaz boru hattı da bu zaferin doğurduğu bir istikrar projesidir. Projemiz Nahçıvan ekonomisinin ateşini yakacak. Bölgede birçok girişim ve yatırımın önü açılacak. Türkiye Azerbaycan kardeşliği bu projeyle daha güçlü ve daha stratejik bir ortaklığa dönüşecek. Nahçıvanlı kardeşlerimiz evlerinde, okullarında ve hastanelerinde kesintisiz doğal gaza kavuşacak. Bugüne kadar birlikte çok güzel işler başardık ve birbirimizin gücüne güç kattık. Bunu yaparken, ürettiğimiz refahı paylaşırken, iş birliğimizi bölge sınırlarının ötesine taşıdık. Sözlerime burada son verirken doğal gaz boru hattı projemizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, Azerbaycan’ın Karabağ zaferini bir kez daha kutluyorum. Karabağ’ı azad kılmak için şehit olan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Projemiz ve bugün imzalayacağımız mutabakat metnimiz ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı ve uğurlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

(Yunus Emre Kartal - Yunus Özkan /İHA)
Yorumlar (0)
16°
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:30
Öğle 12:34
İkindi 16:21
Akşam 19:29
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@