Cumhuriyetimizin 100. Yılında Dev Proje EXPO 2023, Onikişubat Belediyesi'nden

KAHRAMANMARAŞ 28.09.2021, 13:43 04.10.2021, 14:33
468
Cumhuriyetimizin 100. Yılında Dev Proje EXPO 2023, Onikişubat Belediyesi'nden

Kahramanmaraş’ın metropol ilçesi Onikişubat’ın Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, insan odaklı hizmetleriyle ve ilçesinde farkındalık oluşturan projeleriyle, daha önce yapılmayanı yaparak adından sıkça söz ettiriyor.

Onikişubat Belediyesi daha önce birçok ülkenin başkentinin ev sahipliği yaptığı, olimpiyatlar ve FİFA’dan sonre en büyük üçüncü fuar olan EXPO’yu, 2023 yılında ilçesinde yaptığı Rekreasyon alanda gerçekleştirecek. EXPO 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmesi sebebiyle de ayrı bir anlam taşımaktadır ülkemiz için. Hazırlıkları ve yapım aşaması hızla devam eden EXPO 2023 projesi için Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek katılımcı ülkelerle anlaşmalar imzalamaya başladı. Şimdiye kadar 24 ülkenin katılacağını bildirmesiyle, ülke temsilcileriyle protokol sözleşmeleri yapılıyor. Projenin gerçekleşeceği Rekreasyon alanda yaptığı programlarla ulusal basında sıkça yer alan Başkan Mahçiçek, tanıtım faaliyetlerine şimdiden başlamış durumda.

“Model ve Modern Belediyecilik Anlayışı ile Hizmet Ediyoruz”

Merkezde ve kırsalda herkesin erişebileceği şekilde spor, sanat, sosyal, eğitim ve kültür alanlarında verdiği hizmet ile örnek bir belediye olmayı başarmış durumda Onikişubat Belediyesi. Aynı zamanda down sendromlular ve engelli bireyler için iki ayrı merkezi de ilçesine kazandırarak her kesimden bireye hizmet ulaştırabilmiş.

“Eğitim Tüm Hizmetlerin Önünde”

“Bizim için eğitim, her türlü projenin önündeydi ve bu alanda da birçok yatırım yaparak ilçemize kazandırdık” diye ifade eden Başkan Mahçiçek sözlerine şöyle devam etti.

Yurtlarıyla birlikte “7 Güzel Adamın Şehrine 7 Okul” diyerek çıktığımız yolda 7 okulu yaparak Milli Eğitim Müdürlüğü’müze devrettik. Merkezde ve kırsalda toplamda 72 adet Bilgi ve Kültür Evini çok amaçlı salonlar ile hizmete sunduk.

İlçemizde bulunan tüm 1. sınıf öğrencilerine “Kitaplar Devletten, Okul Çantası ve Kırtasiye Seti Onikişubat Belediyesi’nden” projesi kapsamında 85 bin okul çantası, kırtasiye seti, beslenme çantası ve su matarası hediye ettik.

“Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi ile ilköğretim 2. sınıftan lise son sınıfa kadar il genelinde tüm öğrencilerimize 5’li setler halinde 282 bin kitabın dağıtımı yaptık. 300 bin öğrencinin sınava girdiği yarışmamızla 2,5 milyon okuma oranına ulaşıldı.

Sosyal Etkinlik Merkezlerimizde dar gelirli ailelerin çocukları için açtığımız ücretsiz üniversite hazırlık kurslarında gençlerimizin üniversite kazanmalarına yardımcı olduk.”

İlçemizde bulunan 9.500 ilköğretim öğrencisine yapay zekâ programıyla tasarlanmış, okuma, anlama ve odaklanmayı geliştirici program olan AHOB uygulamasını hediye ettik.

Uzaktan eğitimle derse katıldıkları dönemde, 450 ihtiyaç sahibi lise öğrencimize derslerinden geri kalmamaları için tablet verdik.

Sosyal Belediyecilikte de Öncü Belediye

Hasta setleri, bebek sahibi aileler için yeni doğan setleri, ihtiyaç sahibi aileler için gıda, giyim, ev eşyası yardımı gibi birçok alanda sosyal belediyecilik te öncü olmayı başarmış bir Belediye Onikişubat Belediyesi.

Yaptığı her projede ve tasarımda, yarının gençlerinin bayrağı devralacağını ve bu bilinçle yatırımlar yaptıklarını, çevreye zarar vermeden doğa dostu projeler ürettiklerini, yenilebilir enerjiye önem verdiklerini belirten Başkan Mahçiçek, ilçeye ve şehre kazandırdığı birbirinden özel projeler ve bir dünya projesi olan EXPO 2023 ile artık bölgesinde model olan modern bir kent haline gelecek.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “2014 yılında kurulmuş bir belediye olsak da birçok alanda yenilikler ve yatırımlarımız ile büyük mesafeler kat ettik. Nüfusumuz, yerleşimimiz ve eğitim düzeyimiz ile şehrin en güzide ilçesiyiz. İlçemize en iyi ve en güzel hizmeti getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi ve şu ifadelere yer verdi.

EXPO 2023 Kahramanmaraş İçin Bir Milat Olacak

“Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla ve Bahçecilik alanında gerçekleşecek projede ülkeler bahçelerini kuracak ve kültürlerini tanıtacak. Yerli ve yabancı misafirleri 6 ay süreyle ağırlayacak olan Kahramanmaraş, alt ve üst yapıda da eksikleri gidererek şehir olarak EXPO’ya hazırlanıyor.

EXPO’lar yapıldıkları şehre marka değeri kazandırırken, reklam ve tanıtım anlamında dünya sahnesinde önemli bir yere sahip.  

Projenin Kahramanmaraş’a kazandırılmasında baş aktör olan Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek “bir hayalimiz vardı gerçek oldu” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

 “Kahramanmaraş’ın değerlerini, güzelliklerini ve kültürünü dünya bilsin, tanısın istiyorduk. Bunun için neler yapabilirizi çok araştırdık ve 2018 yılında İtalya’da düzenlenen oylamaya katılarak EXPO 2023’ü şehrimizde yapmaya hak kazandık. 60 ülkenin oylarıyla belirlenen EXPO ev sahipliğimiz, katılımcı hiçbir ülkenin karşı oyu olmaksızın kabul edildi. Bir hayalimiz vardı gerçek oldu. Tabi bu müracaatımız öncesinde çok fazla araştırmamız ve hazırlıklarımız oldu.

EXPO; kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında düzenlenen bir olimpiyattır. Yenilikçi paylaşımları, ilerlemeyi teşvik ederek işbirliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir. Günümüzde EXPO, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. 150 yıldan fazla süregelen EXPO’lar yetki sahibi kişileri, uzmanları, sivil toplum kuruluşlarını, politikacıları kapsayan geniş bir kitlenin beraberce çalışmasına olanak veren ve 6 ay süren bir etkinliktir.

Tanıtım, turizm ve reklam değeri olarak sağladığı imkânlar dışında EXPO 2023’ün en büyük artısı, oluşturduğumuz bu yeni yaşam alanı ile senenin 365 günü devam edecek programlar, etkinlikler ve faaliyetlerle bölgenin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacak olmasıdır”

 

EXPO 2023 Onikişubat/ Kahramanmaraş Bir Doğa Şöleni Olacak

Ana Teması “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” olarak belirlenen EXPO 2023 Onikişubat/ Kahramanmaraş, ülkeleri, toplulukları, halkları ve kültürleri bir araya getirecek. En az 2 milyon yerli ve yabancı ziyaretçinin Kahramanmaraş’a geleceği öngörülen dev proje, 23 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında 747.000 m² alanda inşa edilen Rekreasyon Alanda gerçekleşecek.

Alt Temalar;

·         Çocuklar İçin Doğa Temelli Eğitim

·         Kentsel Dönüşümün Biyofilik Tasarımı

·         Şehir Bahçeciliği ve Yerel Gıda

·         Sadeliğin Hikmeti

·         Daha Yeşil, Daha Sağlıklı, Daha Mutlu Yaşam

 

“Kahramanmaraş, Turizm Koridorunda Yerini Alacak”

Nevşehir/Ürgüp-Göreme’den başlayıp Şanlıurfa/Halfeti’ye kadar uzanacak turizm koridoru içerisinde yer alması gereken, doğası ve güzellikleri ile saklı bir cennet olan Kahramanmaraş, EXPO 2023 ile hak ettiği değere kavuşacak. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin bakış açısı ile zenginleşerek, yeni turizm projelerine de imkân tanıyacak.

EXPO 2023’te; 23 Nisan TRT Çocuk Şenliği, çocuk tiyatroları, interaktif eğitimler, çocuklar için doğa temelli eğitim, sokak eğlenceleri ve geleneksel çocuk oyunları, ülke ve şehirlerin düzenleyeceği milli gün etkinlikleri, kültürel programlar, sanat sergileri, konserler, dans gösterileri, fuarlar, ticari faaliyetler, iş heyeti ziyaretleri ve ticari görüşmeler, ulusal ve uluslararası sempozyumlar, ülke, il ve ilçeler arası yarışmalar gibi etkinlikler olacak. Bu etkinlikler ile Kahramanmaraş, ülkesinde ve bölgesinde merkezi bir konum görevi görecektir.

Turizmin canlanması ile dünya basınının gözü Kahramanmaraş’a çevrilecek. Bu uluslararası organizasyona dünyanın dört bir yanından katılım sağlayan insanlar, şehrin tanıtımına katkı sunarak Kahramanmaraş’ın dünya kentleri arasına girmesine imkân tanıyacak.

 

“Türkiye’nin En Büyük 2. Organizasyonu”

Tayland, Çin, Hollanda Kore, Almanya, Katar, Avustralya, Polonya, Fransa, İtalya gibi birçok ülkede düzenlenen bu dev organizasyonlar, Türkiye’de 2016 yılında sadece Antalya’da düzenlenmişti. Antalya’nın ardından Kahramanmaraş da, Türkiye’nin en büyük 2. organizasyonuna ev sahipliği yaparak tarihte yerini alacak.

 

Kahramanmaraş Kazanacak

Başkan Mahçiçek, “EXPO’nun getirileri başka hiçbir şekilde elde edilemeyecek bir reklam ve tanıtım vesilesi olacaktır ülkemiz ve şehrimiz adına” diye belirtiyor ve katkılarını maddeler halinde şu şekilde sıralıyor:

-          Uluslararası tanıtıma katkı sağlamak,

-          Kahramanmaraş’ı dünya kenti yapmak,

-          Şehrimizin kültürünü, gastronomisini, coğrafi işaretli ürünlerini tanıtmak,

-       Ulusal ve uluslararası çevre problemlerini ortaya koymak ve alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek,

-          Kentsel alanda yeşil yaşam alanları oluşturmak,

-          Eko ve yeşil turizmi desteklemek,

-          Kente yeni alt ve üst yapı kazandırmak,

-          Kentin sahip olduğu değerleri dünyaya pazarlayarak ekonomik gücünü artırmak,

-          Tarımsal potansiyeli ve endemik zenginliğimizi dünyaya tanıtmaktır.

 

Çevre Bilinci

EXPO 2023 alt ve üst yapı eksikliklerinin de giderilmesinde aktif rol oynarken, ulaşım, konaklama, yeme ve içme gibi hizmet alanlarında da değer kazanarak, yeşil ve sağlıklı bir yaşam bilincini artıracak ve insanları daha iyi bir yaşam sürmeye teşvik edecektir.

 

Marka Şehir

Uluslararası işbirliği anlaşmaları ile diğer EXPO şehirleri ve katılımcı ülkeler ile yapılacak olan sektörel toplantılar sayesinde ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirecek ve komşu coğrafyaya uzanan olumlu sonuçlara sahip olacaktır.

 

EXPO 2023’de İlkler Yaşanacak

Türkiye’nin ilk ve tek 69.000 m² büyüklüğünde turkuvaz rengiyle görsel güzelliğinin yanı sıra su sporlarının yapılabileceği Kristal Lagün ile birlikte, 2 konsept bir arada, yine dünyada ilk ve tek Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi ile ziyaretçilerin ilgi odağı olacak. Rekreasyon Alan içerisinde Kahramanmaraş’ın yöresel el sanatları ve ustaları da Arasta Kültür Merkezi’nde yerini alacak. Ayrıca 284 adet Hobi Evi ile vatandaşlar kendilerine tahsis edilen uygun alanlarda hobilerini gerçekleştirirken, hafta sonlarını verimli geçirme fırsatı bulabilecek. Gençlere hizmet verecek, son teknoloji ile donatılmış nezih ve ferah bir ortamda okuyup araştırma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri, özel yayınların bulunabileceği bir Kütüphane ile şehrimize ayrı bir değer kazandırılacak. Ayrıca bu alan içerisinde; kongre merkezi ve konferans salonu, kent müzesi, düğün salonları, nikâh sarayları, bitkisel heykeller, aquaparklar, tenis kortları, fitness kulüpleri, konser salonları, kafe ve restoranları gibi mekânlar yer alacak.

Bununla beraber fuar alanında; 50 den fazla ülke bahçesi, 60 metre yüksekliğinde EXPO kulesi, bitkisel heykeller, Türkiye ili ve ilçeleri bahçesi, kamu kurum ve kuruluş bahçeleri, üniversite bahçeleri, firma bahçeleri ve sergi alanları bulunacak.

Sır Barajı Yeni Bir Silüet Kazanıyor

Başkan Mahçiçek, Sır Barajında yaptıkları projeyi şöyle özetledi.

“Baraj göletine yapılacak su tutucu sedde aksı ile su seviyesi her mevsim sabit tutularak görsel güzelliğinin yanı sıra ekolojik dengeye de katkı sağlanacaktır. Aynı zamanda bu aksta yapılacak Rubber Dam adı verilen sistem ile elektrik üretimi yapılacak. Çünkü yaz aylarında oluşan kuraklık nedeniyle baraj sularının çekilmesi çevre açısından kötü görüntüler oluşturmaktaydı. Ekolojik denge, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da tehlike arz etmekteydi. EXPO 2023 Rekreasyon alanımızın kurulumu ile birlikte çevre düzenleme ve imar planlama çalışmalarımız başlatıldı. Burada 3,5 milyon m³ alanda gölet temizliği yapılmıştır.

EXPO 2023 Rekreasyon alanının çevresinde başlattığımız imar planlama ve baraj göleti ıslah çalışmalarımız ile şehrimize yeni bir yaşam alanı daha kazandırmış olacağız.”

 

HOBİ EVLERİ

Baraj kenarında yer alan bölgede yeşil ve mavinin buluştuğu manzaraya sahip 284 adet Hobi Evi ile vatandaşlar kendilerine tahsis edilen uygun alanlarda hobilerini gerçekleştirirken, hafta sonlarını verimli geçirme fırsatı bulabiliyorlar. 35 ve 45 m² büyüklüğünde evlerin 60 m² bahçelerinde isteyen sebze ve meyve yetiştirirken, isteyenler de çiçeklerini yetiştirebiliyor.

Kimi aileler tam zamanlı olarak Hobi Evlerinde kalarak şehrin gürültüsünden uzakta vakit geçirmektedirler. Çocukların rahatça oynayabilecekleri park, basketbol sahası, kafeterya gibi sosyal alanların da düşünüldüğü Hobi Evlerine rağbet oldukça yüksek.

Onikişubat Belediyesi tarafından 1. etap evleri kısa sürede satılmış, 2. etap evlerin inşaat çalışmaları başlatılmıştır.

Başkan Mahçiçek, “Şehrimize her alanda katma değer sağlayacak, marka şehir olma yolunda bizim ismimizi dünyaya tanıtacak EXPO 2023 projemizi siz değerli halkımızın desteği ve sahiplenmesi ile en iyi şekilde gerçekleştireceğiz. Bu proje sadece Onikişubat Belediyesi’nin değil tüm şehrimizin projesi. 2023 yılı Kahramanmaraş için bir milat olacak ve şehrimiz mutfağıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle, coğrafi işaretli ürünleriyle hak ettiği yere kavuşacak.”

 “Sen Değişirsen, Dünya Değişir” sloganıyla hizmet eden Onikişubat Belediyesi vatandaşını bilinçlendirerek sürdürülebilir projelerle, EXPO 2023 vizyon projesiyle tarihe büyük bir not düşüyor ve dünya kenti olma yolunda hızla ilerliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@