Bakan Akar: ”Türkiye, Azerbaycan’ı desteklemeye devam edecek”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere merkezli "The Centre for British-Turkish Understanding (CBTU)" tarafından internet üzerinden düzenlenen "Değişen Küresel ve Bölgesel Güvenlik Ortamında Türkiye" başlıklı programa katıldı. Video telekonferans şeklinde gerçekleşen programda Türkiye ile İngiltere arasındaki bağların çok köklü olduğunu kaydeden Bakan Akar, "Pek çok küresel konuda aynı veya benzer pozisyonlara sahibiz. Ekonomik ilişkilerimiz de kapsamlı. Savunma sanayi alanındaki işbirliğimiz umut verici" dedi.

POLİTİKA 30.09.2020, 23:31
17
 Bakan Akar: ”Türkiye, Azerbaycan’ı desteklemeye devam edecek”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere merkezli "The Centre for British-Turkish Understanding (CBTU)" tarafından internet üzerinden düzenlenen "Değişen Küresel ve Bölgesel Güvenlik Ortamında Türkiye" başlıklı programa katıldı. Video telekonferans şeklinde gerçekleşen programda Türkiye ile İngiltere arasındaki bağların çok köklü olduğunu kaydeden Bakan Akar, "Pek çok küresel konuda aynı veya benzer pozisyonlara sahibiz. Ekonomik ilişkilerimiz de kapsamlı. Savunma sanayi alanındaki işbirliğimiz umut verici" dedi.

Bakan Akar, Brexit’ten sonra İngiltere-Türkiye ilişkilerin ve stratejik ortaklığının ortak riskler ve yeni işbirliği fırsatları konusunda eskisinden daha uyumlu olacağına inandığını aktardı.

"BEYİN ÖLÜMÜ İDDİALARININ AKSİNE..."

NATO’nun rolünün her zamankinden daha hayati olduğuna inandıklarını belirten Bakan Akar, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın ittifak hakkındaki "beyin ölümü gerçekleşti" ifadesine atıfta bulunarak, "Beyin ölümü iddialarının aksine, NATO çeşitli ve yeni ortaya çıkan tehditlere başarılı bir şekilde uyum sağlamaya ve büyümeye devam etti. Türkiye geçmişte olduğu gibi bu uyumu güçlü bir şekilde desteklemeye devam edecektir” diye konuştu.

"AB’DEKİ BU VİZYON EKSİKLİĞİNE İNGİLTERE YABANCI DEĞİL"

Bazı anlaşmazlıklara rağmen, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin (AB), güvenlik, savunma, terörle mücadele ve yasadışı göçün önlenmesi gibi çok çeşitli konularda uzun vadeli çıkarları paylaştığını vurgulayan Bakan Akar şunları söyledi:

"Avrupa güvenliği konusundaki kapsamlı bir yaklaşım, Türkiye veya İngiltere’siz mümkün değil. Ancak AB tarafında stratejik vizyon eksikliği var. İlişkilerimizin her yönünü, Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz ile ilişkilendirmek, ortak gündemimizin belirli üyeler tarafından ele geçirilmesine olanak sağlıyor. Bunlar arasında AB’ye girmesine asla izin verilmemesi gerekenler de var. Bu ifademde Kıbrıs Rum Yönetimi’ni kastediyorum. AB’deki bu vizyon eksikliğine İngiltere yabancı değil. Brexit sürecinde gördüğümüze inanıyorum."

TERÖRLE MÜCADELE

Avrupa’daki bazı bölgelere yönelik olası risklerin aksine Türkiye’ye yönelik tehditlerin bir olasılık değil, gerçek, önemli ve ölümcül olduğunu kaydeden Bakan Akar, Türkiye’nin NATO üyeleri arasında en çok terör saldırısına maruz kalan ülke olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin yıllardır her türlü terörizme karşı kararlılıkla mücadele ettiğini, bu örgütler arasında DAEŞ, PKK-PYD-YPG’nin yanı sıra FETÖ de bulunduğunu belirten Bakan Akar, "PKK artık bir terör örgütü olarak tanınıyor. Ancak bu gerçeğin dostlarımız ve müttefiklerimiz arasında anlaşılması çok uzun sürdü. Şimdi aynı ikilem, YPG’nin terör örgütü olarak tanınmasında görülüyor. Maalesef YPG, bazı müttefiklerimizden önemli derecede destek almaya devam ediyor" ifadesini kullandı.

Kürtleri PKK/YPG ile özdeşleştirmenin Kürtlere hakaret olduğunu söyleyen Bakan Akar, "Ne Kürt halkıyla ne de başka bir etnik kökenle sorunumuz olduğunun altını çizmeliyim. Tek düşmanımız terörizm" değerlendirmesini yaptı.

"NE PKK/YPG KÜRTLERİ, NE DE DEAŞ İSLAM’I TEMSİL EDİYOR"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin DAEŞ’le doğrudan savaşan tek koalisyon ordusu olduğuna dikkat çeken Bakan Akar, "Terörü herhangi bir din veya etnik grupla ilişkilendirmeye çalışmanın yanlış olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Bu, aslında teröristlerin işine yarıyor. PKK/YPG Kürtleri temsil etmediği gibi DEAŞ da İslam’ı temsil etmiyor." dedi.

"FETÖ KONUSUNDA SOMUT ADIM BEKLİYORUZ"

Türkiye için ciddi diğer bir tehdidin de FETÖ olduğuna dikkat çeken Bakan Akar, örgütün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında demokrasiyi hedef aldığını, 252 kişiyi şehit ettiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast düzenlemeye çalıştığını ve TBMM’yi bombaladığını hatırlattı. Bakan Akar, Türkiye’nin bu tür demokrasi düşmanlarıyla demokratik yollarla savaşmaya kararlı olduğunu ve müttefiklerinden iade talepleri dahil bu örgüte karşı somut adımlar atmasını beklediğini söyledi.

"İDLİB’DE VARDIĞIMIZ ATEŞKES, HAYATİ ÖNEME SAHİP"

Bakan Akar, Suriye konusunda ise Türkiye’nin başından itibaren Suriye halkının yanında yer aldığını belirterek, "Etnik kimlikleri veya inançlarına bakılmaksızın Ezidi, Arap, Hristiyan, Süryani ve diğer pek çok azınlığın aralarında olduğu milyonlarca Suriyeliyi kucakladık." ifadesini kullandı.

Türkiye’nin yaptığı yardımlara dikkat çeken Bakan Akar, "Şimdiye kadar 300 binden fazla Suriyeli, Türkiye’nin terörle mücadele operasyonlarında teröristlerden arındırdığı bölgelere geri döndü. Mart ayında İdlib’de vardığımız ateşkes, zaman zaman yaşanan ihlallere rağmen sürüyor. Bu ateşkes, sahadaki insani durumu iyileştirmek, Türkiye ve Avrupa’ya yönelik başka bir mülteci akışını önlemek ve siyasi süreci yeniden canlandırmak için hayati öneme sahip." dedi.

"LİBYA’DA MEŞRU HÜKÜMETİN ÇAĞRISINA SOMUT DESTEK SAĞLAYAN TEK ÜLKE BİZDİK"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya’da ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in BM tarafından tanınan meşru hükümete yönelik saldırı başlatmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtiğini hatırlattı.

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilen, Mısır ve Rusya tarafından desteklenen Hafter’in barış ve istikrar olasılığını baltalamak için ara vermeksizin çalıştığını söyleyen Bakan Akar, "Paralı askerler tarafından desteklenen Hafter güçleri, hastaneler, limanlar, havaalanları, okullar, büyükelçilikler, yerleşim alanları ve tıbbi malzeme depolarını ayrım gözetmeksizin bombaladı. Hafter güçlerinden temizlenen alanlarda çok sayıda toplu mezar ve yüzlerce insan kalıntısı ortaya çıkarıldı." diye konuştu.

Türkiye’nin öncelikli hedefinin Libyalıların önderliğinde, toprak bütünlüğü ve ulusal birliği korunmuş ve tüm Libyalıları kucaklayan bağımsız ve egemen bir Libya olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Libya hükümetinin yardım çağrısı karşısında somut destek sağlayan tek ülke bizdik. Desteğimizin sahadaki dengeyi değiştirdiği ve Berlin Konferansı gibi diplomatik çabaların önünü açtığı kabul ediliyor. Yardımımız olmasaydı Trablus, Hafter güçlerinin eline geçebilir, bu da büyük bir insani felakete yol açabilirdi. Bu sorunun askeri bir çözümü yok. BM’nin Libya’daki çabalarının ve son ateşkes ilanlarının kalıcı bir siyasi çözüme yol açmasını umuyoruz."

EGE VE DOĞU AKDENİZ

Ege ve Doğu Akdeniz’de bir takım çözülmemiş anlaşmazlıklar olduğunu söyleyen Bakan Akar, bu anlaşmazlıkların esasen Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hem Türkiye’nin hem de Kıbrıslı Türklerin egemenlik haklarını ihlal eden tek taraflı iddialarından kaynaklandığını belirtti. Yunanistan’ın adaların askerden arındırılmasını öngören uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini vurgulayan Bakan Akar, örnek olarak Türkiye’ye sadece 2 kilometre uzaklıktaki Meis Adası’na gönderilen askerleri gösterdi. Türkiye’nin Akdeniz’le bağlantısının kıyılarla sınırlandırılmaya çalışıldığını aktaran Bakan Akar, Yunanistan’ın sadece 10 kilometrekarelik Meis Adası’nın 40 bin kilometrekarelik bir kıta sahanlığına sahip olduğunu iddia ettiğine dikkat çekerek, "Bu tür iddialar, ne gerçekçi ne de adildir." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin sorunların uluslararası hukuk yoluyla çözülmesinden yana olduğunu vurgulayan Bakan Akar, "Dostlarımızdan ve müttefiklerimizden tek isteğimiz, Yunanistan’ın iddialarına ve uygulamalarına mantık, bilim ve nesnel kriterler çerçevesinde bakmaları ve bunları Türkiye’nin meşru, makul ve sağduyulu yaklaşımı ile karşılaştırmaları." dedi.

"KIBRIS SORUNUN ÇÖZÜMÜ, KIBRISLI TÜRKLERİN ADANIN ORTAK SAHİPLERİ OLDUĞUNU KABUL ETMEKLE MÜMKÜN"

Bakan Akar, Kıbrıs’ta temel sorunun Kıbrıs Rum kesiminin Kıbrıslı Türkleri kendi vatanlarında azınlık statüsüne indirgemeye çalışmasından kaynaklandığını belirterek, "Kıbrıs sorununun çözümü, ancak Kıbrıslı Türklerin adanın ortak sahipleri olduğu gerçeğini kabul etmekle mümkündür." diye konuştu.

Türkiye’nin garantör ülke olarak Kıbrıs Türk halkının güvenliğini, siyasi haklarını ve adadaki ve çevresindeki doğal kaynakları konusundaki haklarını garanti altına alacak her türlü çözümü destekleyeceğini aktaran Bakan Akar, "Başka bir garantör olan İngiltere de, çözüm arayışında tarafsız, dengeli ve aktif bir rol oynayabilir ve oynamalıdır" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE, AZERBAYCAN’I DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK"

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına da değinen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Erivan’ın bu saldırılarıyla bir kez daha bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu gösterdiğini kaydetti. Bu saldırıların uluslararası hukukun açık şekilde bir ihlali olduğunu ve şiddetle kınadıklarını söyleyen Bakan Akar, "Karabağ ve çevresindeki bölgelerin yasadışı işgali, Azerbaycan’da bir milyondan fazla kişinin ülke içinde yerinden edilmesine yol açtı. Bölgede barış ve istikrarın sağlanması için bu bölgelerdeki Ermeni işgaline son verilmesi gerekiyor. Türkiye, halkını ve toprak bütünlüğünü koruyan Azerbaycan ile dayanışma içinde ve onu desteklemeye devam edecek" dedi.

(İHA)

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@