“Çin’e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri’ye ulaşmak üzere”

Sakarya’da TÜRASAŞ tesislerinde yerli ve milli kaynaklar ile tasarlanarak üretimi tamamlanan hızlı trenin tesisinde incelemelerde bulunan ve demir yolları sektöründe büyük gelişme olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “42 konteynerlik trenimizi Çin’e uğurladık. Şuanda Kayseri’ye varmak üzere trenimiz, bazıları bundan pek memnun kalmasa da gelişen ve büyüyen ülkemizi çekemeyenler tabi ki bununla ilgili de iftiralarını her zaman atacaklardır. Biz işimize bakıyoruz, şuan trenimiz Kayseri’ye varmak üzere” dedi.

POLİTİKA 07.12.2020, 12:27
2
“Çin’e gitmek üzere hareket eden trenimiz Kayseri’ye ulaşmak üzere”

Sakarya’da TÜRASAŞ tesislerinde yerli ve milli kaynaklar ile tasarlanarak üretimi tamamlanan hızlı trenin tesisinde incelemelerde bulunan ve demir yolları sektöründe büyük gelişme olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “42 konteynerlik trenimizi Çin’e uğurladık. Şuanda Kayseri’ye varmak üzere trenimiz, bazıları bundan pek memnun kalmasa da gelişen ve büyüyen ülkemizi çekemeyenler tabi ki bununla ilgili de iftiralarını her zaman atacaklardır. Biz işimize bakıyoruz, şuan trenimiz Kayseri’ye varmak üzere” dedi.

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) tarafından üretilen milli elektrikli tren setinin maksimum hızı 160 kilometreye ulaşıyor. 2013 yılında alınan kararla milli elektrikli tren setlerini üretmek için görevlendirilen TÜRASAŞ, yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretmek için hazır duruma geldi. Milli tren üretimini incelemede bulunmak için Sakarya’ya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Demiryolu araçları alüminyum gövde üretim fabrikasını gezerek bilgi aldıktan sonra yerli ve milli kaynaklar ile tasarlanan tren hakkında açıklamalarda bulundu. Demir yolları sektöründe büyük bir gelişme olduğunu belirten Karaismailoğlu, törenle Çin’e uğurlanan 42 konteynerlik trenin şuanda Kayseri bölgesinde olduğunu belirtti. Türkiye’nin Çin’den Londra’ya kadar uzanan demir ipek yolunun tam ortasında adeta bir mihenk taşı olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde Çin’den hareket eden trenlerin Marmaray üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya başladığını vurguladı. Yerli ve Milli sermaye ile üretilen elektrikli hızlı tren hakkında açıklamada bulunan Bakan Karaismailoğlu, 2021 yılının Haziran ayında yolcu kullanılarak test edileceğini duyurdu.

KUZEY MARMARA OTOYOLU’NUN SON KESİMİ 26 ARALIK’TA HİZMETE GİRİYOR

26 Aralık tarihinde İzmit ile Akyazı arasındaki 72 kilometrelik kesimini Adapazarı’nda ki yapılacak törenle açılacağını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye’nin her bir noktasını ilmek ilmek örerek, her bir noktada vatandaşlarımızı birbirine bağlıyoruz. Karada, havada, raylı sistemlerde ve hatta uzayda müthiş çalışmalarımız var. Karayollarında 28 bin kilometrelik bölünmüş yol ağımız ile birlikte ülkemizin yüzde 85’ine hizmet veriyoruz. 28 bin kilometrelik bölünmüş yol ağı yapmamız sonucunda ülkemizdeki trafik hareketliliği yüzde 69 artmasına rağmen, kaza oranlarında yüzde 80’e varan iyileşmeler yani düşüşler oldu. Bu şekilde ülkemiz, dünyanın en güvenli ve kaliteli yollarına sahip oldu. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde Sakarya’ya tekrar gelerek, Kuzey Marmara Otoyolunu planlandığı gibi 26 Aralık’ta son kesim olan İzmit ile Akyazı arasındaki 72 kilometrelik kesimini de Adapazarı’nda ki törenimiz ile İnşaallah vatandaşımıza, milletimize kazandırmış olacağız. Böylelikle 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolunu da tamamlamış oluyoruz. Bu büyük eseri milletimize, vatandaşımıza kazandırmış olacağız” dedi.

5A uydumuzu uzaya fırlatmak için sabırsızlık ile bekliyoruz

5A uydusunun bu ay sonunda uzaya fırlatmak için gün saydıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, “26 tane havalimanımızı 56’ya çıkarttık. Son 18 yılda 30 milyon olan yolcu sayısını 210 milyonun üzerine çıkarttık. Malumlarınız pandemi sürecinde hava yolu büyük bir darbe aldı ve yolculuklar azaldı ama yine Türk Hava Yolları en çok uçuşta Avrupa’nın birinci hava yolu şirketi olarak geçen ay ilan edildi ve yine İstanbul Havalimanı da en yoğun yolculukların yapıldığı havalimanlarından bir tanesi oldu. 5A uydumuzu bu ayın sonunda uzaya fırlatmak için sabırsızlık ile bekliyoruz. Yine 5A ve peşinden 6A’nın da takiplerini yapıyor ve ilerliyoruz” diye konuştu.

BİZ İŞİMİZE BAKIYORUZ, TRENİMİZ KAYSERİ’YE VARMAK ÜZERE

İstanbul’dan, Çin’e doğru yola çıkan trenden bazı kesimlerin pek memnun kalmadığını ve ülkeyi çekemeyenlerin bununla ilgili de itirafları attıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, trenin Kayseri’ye varmak üzere olduğunu açıklayarak, “Ülkemizde demiryolu konusunda da çok büyük atılımlar var. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha büyük işler başaracağız. Yük hatlarımızı daha güvenli, konforlu ve daha hızlı, elektrikli hale getirerek buradaki yük taşıma oranlarımızı da kısa zamanda yüzde 10’lara çıkartmayı hedefliyoruz. Orta kuşağın tam ortasında olan ülkemiz, Çin’den, Londra’ya kadar uzanan demir ipek yolunun tam ortasına bir mihenk taşı gibi. Marmaray’da bunun tam ortasında ve kritik noktasında, geçtiğimiz günlerde Çin’den, trenler artık Avrupa’ya ulaşmaya başladı Marmaray’ı kullanarak. İlk defa da geçtiğimiz Cuma günü yaptığımız törenle İstanbul Çerkezköy’den kalkan 42 konteynerlik trenimizi Çin’e uğurladık. Şu anda Kayseri’ye varmak üzere trenimiz, bazıları bundan pek memnun kalmasa da gelişen, büyüyen ve gelişen ülkemizi çekemeyenler tabi ki bununla ilgili de iftiralarını her zaman atacaklardır. Biz işimize bakıyoruz, şuan trenimiz Kayseri’ye varmak üzere. İnşallah yarın itibari ile ülkemizden çıkış yaparak en kısa zamanda yaklaşık 12 gün sürecek olan yolculuğuna devam ediyor” şeklinde konuştu.

DEMİRYOLLARINDA YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATTIK

Demiryollarında yeni bir çağ başlattıklarını aktaran Karaismailoğlu, “Birbirine bağladığımız bu halkaların en önemlilerinden biri adeta reformist bir bakış açısıyla yeni baştan ele aldığımız demiryollarımızdır. Yük ve yolcu taşımacılığında demiryollarımızı en verimli şekilde kullanmak ve lojistik alanında bir rekabet avantajına çevirmek için bugüne dek çok büyük bir çaba gösterdik. Hem alt yapısal hem de donanımsal olarak inovatif ve cesur adımlar attık. Mevcut hatları rehabilite ettik. Yeni hatları halkımızın kullanımına sunduk. YHT projesi ile halkımızın ekonomik ve hızlı ulaşım ihtiyacını giderdik. Türkiye’den hatta Avrupa’dan Çin’e kesintisiz olarak yük ve yolcu taşımacılığının demiryolu aracılığı ile yapılabilmesi, hayata geçirdiğimiz Marmaray Projesi ve Anadolu boyunca kesintisiz hale getirdiğimiz demiryollarımız sayesinde mümkün olmuştur. Deyim yerindeyse demiyollarında yeni bir çağ başlattık. Bütün bunları büyük bir ülke olduğumuza inanarak, kendimize güvenerek ve vatandaşlarımıza en iyisini sağlamak azmiyle yaptık” ifadelerine yer verdi.

MİLLİ ELEKTRİKLİ TRENİN YOLCULU TESTLERİ HAZİRAN AYINDA

2020 yılının ilk yarısında prototipi raylara indirilen 2 adet setin 2021 yılında seri üretimine başlanacağını duyuran Bakan Adil Karaismailoğlu, “Bütün bu atılımlar içinde, bir diğer kıymetli olan ise kendi araçlarımızı ve donanımlarımızı geliştirip üretebilmektir. Büyük Türkiye’ye yaraşan, kendi teknolojik birikimimiz, kendi deneyimimizle yerli ve milli ürünlerimizi ortaya koymak olmalıdır. Bugün burada bu gayeye en iyi şekilde hizmet eden güzide kurumumuz TÜRASAŞ’ta olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bayrağımıza ve vatanımıza gönül vermiş herkesi gururlandıran TÜRASAŞ bildiğiniz gibi bir süre önce TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ VE TÜDEMAŞ’ı da çatısı altında topladı. Kurumlarımızın tüm bilgi birikimini, uzman kadrolarını ve projelerini bir araya toplayarak son derece yetkin ve üretken bir yapının ortaya çıkmasına vesile oldu. Türkiye Raylı Sitem Araçları Anonim Şirketi TÜRASAŞ, bugün, Sakarya, Eskişehir ve Sivas olmak üzere, üç bölge müdürlüğü halinde, demiryolu sektöründe 100 yılı aşan tecrübe ve 4 bine yakın kalifiye insan gücü ile ülkemizin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisidir. Yine ihracata yönelik olarak, 11 adet Demiryolu Bakım Aracının imalatına devam ediyor. Hepimizin göğsünü kabartan bir başka projemiz olan Milli Elektrikli Tren Setinin üretimine başlandı. 2020 yılının ilk yarısında prototipi raylara indirilen 2 adet setin 2021 yılında seri üretimine başlıyoruz. TÜRASAŞ’ın 2021 yılında prototip imalatına başlayacağı en güzel, en gerekli projelerden biri de Milli Banliyö Tren Seti. 225 kilometre/saat hıza sahip hızlı tren projesi tasarım çalışmaları, 2021 yılında da devam edecektir. Milli Elektrikli Trenimiz için 2021 yılının Haziran ayında burada artık yolculu testlere başlayacağız, yolcu taşımaya başlayacağız” dedi.

MİLLİ ELEKTRİKLİ TRENİN ÜRETİM AŞAMASINDA YERLİLİK YÜZDE 80

Ulaştırmanın, bütünsel kalkınmanın kıvılcımını yakan ve ekonomik canlılığı en çok besleyen altyapısal sistem olduğuna değinen Bakan Karaismailoğlu, Milli Elektrikli Treni seti projesininde yerlilik oranının tasarım aşamasında yüzde 60, üretim aşamasında ise yüzde 80 olacağını açıklayarak, “Yerli ve Milli Projeler kapsamında Milli Elektrikli Tren Seti Projesi ilk prototip setinin tasarım ve imalat çalışmaları burada yani TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğümüzde tamamlanmıştır. Milli Elektrikli Tren seti projemizde yerlilik oranı tasarım aşamasında yüzde 60, üretim aşamasında yüzde 80 olacaktır. Vatan sevgisinin ve Cumhuriyetimize bağlılığın gereğini lafla değil, işle yerine getiren bizler, geleceğin güçlü Türkiye’sinin inşası için gece-gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Değişen dünyada ticaretin ve tedariğin yaşadığı eksen kayması ülkemizi yeni fırsatlarla karşı karşıya getirmiştir. Afrika ve Avrasya bölgesi her yönden güç kazanırken, bu bölgenin kalbinde yer alan Türkiye kararlı ve cesur projelerle hazırlıklarını tamamlayacak ve kaderini yeniden yazacaktır. Pekin’den Londra’ya uzanan demiryolu hattındaki kritik konumumuzla, Avrupa-Asya arasında köprü olan karayollarımızla, Mavi Vatanımız Akdeniz ve Karadeniz’de ticari hakimiyetimizi sağlayan limanlarımızla, Dünyanın en büyüklerinden olan havalimanlarımız, havayollarımızla, güzel ülkemizi hayallerin ötesinde bir geleceğe taşıyoruz. Çünkü ulaştırma bütünsel kalkınmanın kıvılcımını yakan ve ekonomik canlılığı en çok besleyen altyapısal sistemdir” diye konuştu.

DEMİRYOLLARINDA DA, İŞLER RAYINDA

Diğer ulaşım modlarında olduğu gibi demiryollarında da işlerin rayında olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Ulaşım maliyetleri ve süresinde sağlanan büyük tasarruf sayesinde, hem ülkemizin hem sanayicimizin rekabet gücü artacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak kısa bir süre önce İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz ‘Demiryolu Zirvesi’nde de ifade ettiğimiz üzere, demiryollarımızda reform yapıyoruz. Ülkemizdeki yük ve yolcu taşımacılığında demiryolunun ağırlığını daha da artıracağız. Demiryolları lokomotif, vagon ve diğer makine-ekipmanlarında yerli ve millilik oranlarını hızla artıracağız. Hem bölgemiz hem de dünya ölçeğinde demiryolu taşımacılığının marka ülkesi olacağız. Bizler, yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Tüm diğer ulaşım modlarında olduğu gibi demiryollarında da, işler rayında” şeklinde konuştu.

(Burak Can Tokyürek - Orkun Kaya /İHA)
Yorumlar (0)
10°
açık
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 05:45
Güneş 07:09
Öğle 12:23
İkindi 15:03
Akşam 17:26
Yatsı 18:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 31 67
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Göztepe 33 46
10. Sivasspor 31 44
11. Konyaspor 31 40
12. Antalyaspor 32 39
13. Rizespor 32 36
14. Kasımpaşa 32 35
15. Malatyaspor 31 33
16. Ankaragücü 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 31 33
19. Gençlerbirliği 31 31
20. Erzurumspor 32 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Tuzlaspor 29 41
9. Bursaspor 28 40
10. Bandırmaspor 29 39
11. Ümraniye 28 38
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 28 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 28 19
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 30 60
3. Leicester City 30 56
4. Chelsea 31 54
5. Liverpool 31 52
6. West Ham 30 52
7. Tottenham 30 49
8. Everton 29 47
9. Leeds United 31 45
10. Aston Villa 30 44
11. Arsenal 30 42
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 30 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 30 29
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 30 14
Takımlar O P
1. Real Madrid 30 66
2. Atletico Madrid 29 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 29 46
6. Real Betis 29 46
7. Villarreal 29 46
8. Levante 30 38
9. Celta de Vigo 29 37
10. Athletic Bilbao 30 37
11. Granada 29 36
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 29 33
14. Osasuna 29 31
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 29 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@